Priemyselná produkcia na Slovensku v novembri 2025: medziročný pokles o 4,1 %

Čo sa stalo s priemyslom v novembri 2025

Slovenský priemysel pokračoval v útlme aj v jedenástom mesiaci roka 2025. Po krátkom oživení v septembri sa medziročný pokles obnovil v októbri (−3,8 %) a v novembri sa ešte prehĺbil. Index priemyselnej produkcie pre celý priemysel (NACE sekcie B–E, agregát 05–39) dosiahol pri kalendárnom očistení hodnotu 95,9 — teda medziročný pokles o 4,1 %. Pri neočistenom indexe, ktorý nezohľadňuje rozdielny počet pracovných dní medzi rovnakými mesiacmi rôznych rokov, je pokles výraznejší: 95,4, čiže −4,6 %.

V poradí ide o deviaty mesiac z dvanástich roka 2025, v ktorom slovenský priemysel zaostal za rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka.

Medziročný index priemyselnej produkcie SR — posledných 12 mesiacov (kalendárne očistené, pm0042ms)
90100110priemer 98 index100,595,9 index12/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/25

Čiarkovaná čiara na hodnote 100 rozdeľuje rast od poklesu (rovnaké obdobie minulého roka = 100). Krátke odskočenia nad sto v marci a septembri 2025 boli technické — rad od mája trvalo zaostáva pod baseline.

Aké odvetvia rástli

Z pätnástich špeciálnych priemyselných zoskupení v rámci priemyselnej výroby (NACE sekcia C) zaznamenali v novembri medziročný rast iba štyri:

Rastúce odvetvia (Index 11/2025, sparkline = trajektória 12/2024 → 11/2025)
OdvetvieIndex 11/2025MedziročneTrajektória 12 mes.
Výroba chemikálií a chemických produktov120,3+20,3 %
Výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov105,8+5,8 %
Výroba kovov a kovových konštrukcií105,3+5,3 %
Výroba farmaceutických výrobkov103,9+3,9 %

Mimo priemyselnej výroby rástla aj samostatná NACE sekcia B — Ťažba a dobývanie s indexom 105,2 (+5,2 %). Ide však o sektor s veľmi nízkym podielom v štruktúre slovenského priemyslu, takže jeho príspevok k celkovému výsledku bol minimálny.

Hlavným pozitívnym ťahačom zostáva výroba chemikálií, ktorá pokračuje v sérii silných medziročných nárastov z predošlých mesiacov. Päťpercentný rast vo výrobe kovov len čiastočne kompenzoval prepady v energetike a automobilovom priemysle.

Aké odvetvia klesali

Z pätnástich sledovaných odvetví vykázalo medziročný pokles jedenásť — výrazne viac ako sedem v predchádzajúcom mesiaci. To naznačuje, že útlm priemyslu sa rozšíril plošnejšie, nie je už koncentrovaný len v energetike a automobiloch.

Klesajúce odvetvia (Index 11/2025, sparkline = trajektória 12/2024 → 11/2025)
OdvetvieIndex 11/2025MedziročneTrajektória 12 mes.
Dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu81,2−18,8 %
Ostatná výroba, oprava a inštalácia strojov89,2−10,8 %
Výroba drevených a papierových výrobkov, tlač93,5−6,5 %
Výroba koksu a rafinovaných ropných produktov93,6−6,4 %
Výroba dopravných prostriedkov94,5−5,5 %
Výroba textilu, odevov, kože94,5−5,5 %
Výroba počítačových a elektronických výrobkov95,1−4,9 %
Výroba strojov a zariadení95,6−4,4 %
Výroba výrobkov z gumy a plastu98,7−1,3 %
Výroba elektrických zariadení99−1,0 %

Najväčším brzdiacim faktorom zostáva dodávka elektriny a plynu. Odvetvie je v dlhodobom útlme od roku 2024 a v každom mesiaci roka 2025 ťahalo agregát výrazne nadol. Pre celkový výsledok priemyslu má pritom významnú váhu, takže aj keď nepatrí k najväčším sektorom v zamestnanosti, jeho prepad sa do agregátu premieta výraznejšie ako u menších odvetví s podobným tempom poklesu.

Druhý kľúčový negatívny vplyv pochádza z výroby dopravných prostriedkov. Toto odvetvie má v štruktúre slovenského priemyslu dominantnú váhu, preto aj relatívne miernejší pokles tu výrazne ovplyvňuje celkový výsledok. Pokles vo výrobe áut môže byť čiastočne skreslený vysokou porovnávacou základňou — v novembri 2024 toto odvetvie naopak rástlo o vyše 24 % medziročne.

Podobne aj prepad v "Ostatnej výrobe" o vyše 10 % je čiastočne dôsledkom toho, že v rovnakom mesiaci 2024 toto odvetvie rástlo o vyše 30 %.

Index priemyselnej produkcie podľa odvetvia, november 2025 (základ = priemerný mesiac 2021 = 100)
Name
75100 · baseline 2021 = 100125
Value
Dodávka elektriny a plynu
81,2 index
Ostatná výroba a oprava strojov
89,2 index
Drevené a papierové výrobky, tlač
93,5 index
Koks a rafinované ropné produkty
93,6 index
Dopravné prostriedky
94,5 index
Textil, odevy, koža
94,5 index
Počítače a elektronika
95,1 index
Stroje a zariadenia
95,6 index
Guma a plasty
98,7 index
Elektrické zariadenia
99 index
Farmaceutiká
103,9 index
Ťažba a dobývanie (NACE B)
105,2 index
Kovy a kovové konštrukcie
105,3 index
Potraviny, nápoje, tabak
105,8 index
Chemikálie
120,3 index

Metodická poznámka: kalendárne vs. sezónne očistenie

Údaje, ktoré ŠÚ SR publikuje v DATAcube datasetoch pm0042ms (očistené) a pm0043ms (neočistené), používajú dva odlišné prístupy k úprave časového radu — a žiadny z nich nie je sezónne očistený:

  • pm0042ms — kalendárne očistené: údaje sú očistené o vplyv počtu pracovných dní programom JDEMETRA+. Korekcia odstraňuje skreslenie spôsobené tým, že rôzne mesiace majú rôzny počet víkendov a sviatkov. Toto nie je seasonal adjustment — sezónnu zložku index zachováva.
  • pm0043ms — neočistené: surové dáta bez akejkoľvek úpravy.

Pre medzimesačné porovnania (november 2025 vs. október 2025) ŠÚ SR samostatne publikuje sezónne očistené rady, ktoré korigujú aj sezónne výkyvy. V medzinárodnom kontexte (Eurostat) sa pre medziročné indexy priemyselnej produkcie štandardne používa práve "calendar-adjusted" rad, metodologicky ekvivalentný pm0042ms.

Pri čítaní tlačových správ aj pri ich preberaní v médiách sa pojmy "očistené" a "sezónne očistené" často mieša. Pri Statpedii vždy uvádzame, ktorý konkrétny cube je zdrojom — tým je jednoznačné, akou metodikou bola hodnota očistená.

Prečo sa čísla od pôvodnej tlačovky líšia

Hodnota medziročného poklesu o 4,1 %, ktorú tu uvádzame, je aktuálnou hodnotou DATAcube k 8. máju 2026. Pôvodná tlačová správa ŠÚ SR z 9. januára 2026 reportovala pokles o 4,5 % a väčšina sekundárnych médií (TASR, SITA, denníky) cituje práve túto hodnotu.

Rozdiel nie je chyba. Časové rady v DATAcube sa pri každom mesačnom behu programu JDEMETRA+ spätne revidujú od začiatku radu, ako je explicitne uvedené v metodickej poznámke datasetu pm0042ms. Revízie sú v štatistike priemyslu rutinné a typicky sa pohybujú v rozsahu 0,2–0,8 percentuálneho bodu. Novinové články zostávajú statické — napíšu sa v deň tlačovky a k revíziám sa nevracajú.

Rovnaký mechanizmus vysvetľuje aj jemné rozdiely v jednotlivých sektoroch. Napríklad výroba dopravných prostriedkov bola v pôvodnej tlačovke uvádzaná ako "takmer −7 %"; aktuálna API hodnota je 94,5, teda −5,5 %. To je typická veľkosť mesačnej revízie.

Statpedia synchronizuje hodnoty priamo s DATAcube API, takže zobrazuje aktuálne revidovanú pravdu, nie historický snapshot z dňa tlačovky.

Zdroje dát

Hodnoty aktuálne k: 8. máj 2026. Synchronizované s DATAcube API.